8424
Загальна характеристика ДБН Житлові будинки | 2019
8424
Зміст
- Структура ДБН (СНиП) Житлові будинки 2019
- Які існують вимоги до окремих елементів будинків?
- Характеристика при будівництві квартир, їх рівні комфорту та основні параметри
- Які будови заборонено розміщувати в житлових будинках?
- На що слід звертати увагу під час будівництва багатоквартирного будинку?
- Пожежна безпека під час будівництва багатоповерхового будинку
- Основні нюанси щодо реконструкції або капітального ремонту для житлових будинків
- Замовити оформлення документів на будівництво з DOZVIL
ДБН В.2.2-15: 2019 "Державні будівельні норми Житлові будинки. Основні положення"був затверджений Наказом Мінрегіону №87 від 26.03.2019 року. Набрав чинності з грудня та замінив такі ДБН:
- ДБН Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт (В.3.2-2-2009).
- ДБН Житлові будинки. Основні положення (В.2.2-15-2005).
ДБН 2019 року містить у собі проектування нових та реконструкцію житлових будинків, умовна висота яких не більше 100 м. До них відносять багатоквартирні будинки та гуртожитки. Зазначені норми не поширюються на проектування інвентарних, мобільних житлових будинків та будинків з тимчасовим проживанням.
Якщо Вас цікавить оформлення документів на будівництво та нерухомість, звертайтеся до експертного сервісу DOZVIL. Фахівці компанії працюють під ключ й допоможуть отримати дозвіл на будівництво або ввести в експлуатацію вже зведений об'єкт нерухомості.
Структура ДБН (СНиП) Житлові будинки 2019
Документ будівельних норм для житлових будинків від 2019 року в Україні має наступну структуру:
- Сфера застосування.
- Нормативні посилання.
- Термінологія та визначення понять.
- Загальні положення. З цього розділу можна дізнатися все про категорії житла, вимоги до проектування житлових будинків, прибудинкової території тощо.
- Архітектурно-планувальні рішення. У розділі знаходиться інформація щодо процесу формування об'ємно-планувальної та конструктивної структури будинків. Також прописані вимоги до окремих елементів, необхідний рівень комфорту квартир та їх параметри. Є інформація про нежитлові поверхи та гуртожитки.
- Вимоги до механічної опори та стійкості. З розділу можна дізнатися щодо розробки конструктивних рішень для житлових будинків, а також вимог до проектування дахів, несучих конструкцій, фундаменту, огороджувальних конструкцій споруд.
- Інженерне обладнання будинків. Розділ описує вимоги до всіх підйомних пристроїв, опалення, водопостачання, каналізації, газопостачання та інших систем комунікації.
- Пожежна безпека. Повністю описані ступені вогнестійкості, а також пожежні норми розміщення евакуаційних виходів, сходів тощо.
- Безпека та доступність у використанні. Розділ містить дані про доступність та безпеку використання житлових будинків.
- Санітарно-гігієнічні вимоги. Відомості про норми, яких необхідно дотримуватися, щоб захистити приміщення від шуму, природного світла, реконструкції тощо.
- Енергоефективність та енергозбереження. Повністю розписані класи енергоефективності, які слід враховувати при проектуванні житлових будинків.
- Реконструкція та капітальний ремонт. З розділу можна дізнатися нюанси проведення капітального ремонту та реконструкції житлових будинків.
Які існують вимоги до окремих елементів будинків?
Будь-який об'єкт нерухомості повинен відповідати будівельним нормам та СНиП. ДБН Житлові будинки встановлює такі вимоги для житлових об'єктів:
- Висота від підлоги до стелі в житлових приміщеннях повинна бути не менше 2.5 метрів.
- Вхід в житлові будинки повинен бути обладнаний сходами та пандусами. Обов'язковий тамбур, глибина якого не менше 1.5 метрів.
- Можливо облаштування входу до будівлі на рівні позначки тротуару. Це дозволяється за умови влаштування твердого покриття з організацією грамотного водовідведення. Також усі електричні кабельні системи повинні бути обладнані відповідно до будівельних норм.
- Кімната, в якій буде розміщена електрощитова, повинна бути побудована відповідно до чинних вимог будівельного законодавства. Заборонено розміщувати її суміжно з житловими приміщеннями, під та над ними. Також слід враховувати відсутність у цих приміщеннях мокрих процесів. Електрощитову можна розміщувати по сусідству з санвузлами, коморами, передпокоями.
- У багатоквартирних будинках слід передбачити облаштування поштових скриньок для кожної квартири. Їх необхідно розмістити у доступному місці на першому поверсі.
- На дахах багатоквартирних будинків слід облаштувати організований водостік. Неорганізований водостік можливий у будівлях з одним або двома поверхами, якщо над входами обладнаний козирок.
- Обов'язкове проектування огорожі на дахах, яке повинно відповідати будівельним нормам.
Характеристика при будівництві квартир, їх рівні комфорту та основні параметри
Під час будівництва квартир потрібно враховувати безліч нюансів. Основні з них розміщені в ДБН від 2019 року:
- Рівень комфорту та склад приміщень квартир визначається проектом. Однак нижня межа площі квартир не повинна виходити за межі, передбачені для кількості житлових приміщень. Наприклад, площа однокімнатних квартир повинна знаходитися в межах 28-40 м2, двокімнатних - 44-53 м2.
- Мінімальна площа спальні для однієї людини - 8 м2, для двох - 10 м2. Мінімальна площа кухні - 8 м2.
- Допоміжні приміщення також повинні мати всі необхідні деталі: в кухні - мийка та плита, у ванній кімнаті - душ або ванна, в туалеті - унітаз, умивальник. Площа туалету з умивальником повинна бути не менше 1.5 м2, а суміщеного санвузла - не менше 3.8 м2.
- Розміщення ванної та туалету заборонено над житловими приміщеннями.
- Підсобні приміщення за шириною не повинні бути занадто маленькими: кухні - від 1.8 м, передпокої - від 1.5 м, коридори у житлові кімнати - від 1.1 м.
- Балкони та лоджії повинні бути розташовані відповідно до проектного рішення, з огляду на інші будівельні вимоги.
Якщо у Вас є збудований об'єкт нерухомості та його необхідно узаконити - телефонуйте нам вже зараз! Юристи DOZVIL допоможуть з документами.
Які будови заборонено розміщувати в житлових будинках?
Існують чітко прописані правила в ДБН від 2019 року щодо розміщення у житлових будинках деяких будівель:
- Пункт 5.21 не дозволяє розміщувати ванну та туалет над житловими кімнатами й кухнями.
- Пункт 5.19 регламентує площу загальної кімнати в однокімнатній квартирі - 14 м2 і більше, в інших квартирах - 16 м2 і більше.
- Допускається розміщення у житлових будинках на 1-2 поверхах нежитлових приміщень. Проте розміщення хостелів, готелів, пунктів приймання склотари, установ, які забруднюють повітря, громадських туалетів, похоронних бюро тощо, забороняється.
На що слід звертати увагу під час будівництва багатоквартирного будинку?
Забудовники, які планують будувати багатоквартирні житлові будинки, крім правил ДБН повинні враховувати наступне:
- місцеві природно-кліматичні та інженерно-геологічні умови в залежності від класу об'єкта;
- об'єкт повинен бути розташований згідно з отриманими містобудівними умовами та обмеженнями;
- житлові приміщення не можна розміщувати у цокольних або підвальних поверхах багатоквартирних будинків;
- можливість заміни або удосконалення всіх чинних інженерних систем та обладнання;
- можливість облаштування пасажирських ліфтів, системи вентиляції, сміттєпроводу, холодного/гарячого водопостачання, каналізації, системи опалення згідно з будівельними нормами;
- з 11 поверху слід передбачити облаштування електричних плит.
Пожежна безпека під час будівництва багатоповерхового будинку
Під час будівництва житлових будинків в обов'язковому порядку потрібно враховувати пожежні норми. Житлові будинки ДБН містять необхідні правила та норми у цьому напрямку:
- ступені вогнестійкості будинків;
- класи вогнестійкості та група за межею поширення вогню для плит балконів й лоджій;
- вказівки щодо поділу протипожежними перегородками коридорів у гуртожитках та будинках коридорного типу на ділянках до 30 м одна від одної та від торців;
- під час облаштування багаторівневих квартир на різних поверхах дозволяється організація виходу на сходову клітку через один поверх (вихід може бути виконаний на нижньому або другому поверсі квартири);
- у триповерхових та вище будівлях огорожі для лоджій і балконів повинні виконуватися з негорючих матеріалів, а виходи з підвальних та цокольних поверхів не повинні бути обладнані на сходові клітки житлової частини будинку.
Основні нюанси щодо реконструкції або капітального ремонту для житлових будинків
У ДБН Житлові будинки 2019 вказані нюанси проведення реконструкції та капітального ремонту в житлових будинках:
- при плануванні додаткових навантажень на частину житлового будинку, слід перевірити його несучі/огороджувальні конструкції, грунти на ці навантаження;
- в процесі проектування реконструкції потрібно враховувати інженерно-геологічні вишукування та обстеження техстану конструкцій;
- при проектуванні реконструкції потрібно враховувати зміни у конструктивній схемі житлового будинку, які виникли у процесі його експлуатації;
- посилення будівель або їх окремих конструкцій передбачають організацію заходів, які забезпечують нормальну роботу елементів підсилення та конструкцій, що підсилюються.
Якщо Ви плануєте проводити ремонтні роботи щодо зміни теперішньої будівлі, звертайтеся до Експертного сервісу DOZVIL. Фахівці компанії допоможуть узаконити реконструкцію або перепланування та отримати всі необхідні документи.
Замовити оформлення документів на будівництво з DOZVIL
Оформити документи на об'єкт будівництва потребує чимало часу. Юридична компанія DOZVIL має 12-річний досвід роботи у сфері нерухомості, тому фахівці зможуть допомогти у короткий термін. Звертайтеся до нас, якщо Вам потрібно узаконити самобуд або отримати документи на будівництво.
Наші ключові особливості:
- безкоштовне консультування з будь-яких питань щодо оформлення нерухомості;
- укладення договору про співпрацю;
- оформлення документів під ключ досвідченими фахівцями;
- повідомлення про кожен етап отримання документації.
Залишилися питання? Записуйтеся на безкоштовну консультацію, і ми вирішимо всі Ваші проблеми!
Відео відгуки про нас
Відео відгуки про нас