Житлове приміщення - це тепле приміщення з відповідними санітарно-гігієнічними умовами, в якому можливо проживати цілий рік. Такі приміщення разом з житловими будинками відносяться до житлового фонду. Нежитлові об'єкти знаходяться в структурі житлового будинку, але в житловий фонд їх не включають. Така нерухомість вважається окремим об'єктом цивільно-правових відносин.
В Україні на законодавчому рівні немає одного документа, що регулює переведення з нежитлового в житлове або
переведення з житлового в нежитлове приміщення. Реалізацію цієї функції передали під відповідальність місцевих органів самоврядування, до яких можуть звертатися власники таких об'єктів. Переведення в житловий фонд будь-яких непридатних для проживання квартир повинен відбуватися з урахуванням усіх будівельних норм. До початку проведення процедури потрібно дізнатися, чи відповідає об'єкт вимогам переведення, а саме:
- Житлові кімнати не можуть розміщуватися в підвальних, напівпідвальних або цокольних поверхах багатоквартирних будинків. Виводити з нежитлового в житлове такі об'єкти заборонено.
- У квартирах слід передбачити обладнання обов'язкових вузлів для подібних приміщень: санвузлів, кухні, житлових кімнат, внутрішньоквартирних коридорів, антресолей та інших.
- У невеликих квартирах можливо облаштувати кухню-нішу, якщо власник зможе облаштувати на ній примусову вентиляцію та встановити електричну плиту.
Процедура виведення нежитлового приміщення забороняє проведення в них наступних робіт:
- Перенесення мокрих місць та установку санвузлів під і над приміщеннями, призначеними для проживання людей.
- Організовуючи кухню-їдальню в квартирі, не можна розміщувати трубопровід і кухонне обладнання під і над житловими кімнатами.
- Заборонено розміщувати туалетні й ванні кімнати над приміщеннями, призначеними для проживання, і кухнями.
- Трубопроводи й прилади заборонено кріпити до стін між квартирами, перегородок, що перегороджують житлові кімнати.
Переведення нежитлового приміщення в житловий фонд можливе в тому випадку, якщо в ньому присутні або можна без проблем обладнати необхідні системи для комфортного перебування людини (водопровід, газопостачання тощо). Суть зазначеної процедури полягає в зміні цільового призначення об'єкта нерухомості, в зв'язку з цим можливо буде необхідно виконати його реконструкцію / перепланування.
Виконуючи переведення нежитлового приміщення в квартиру, його власник отримує наступний перелік документів:
- передпроектні пропозиції;
- містобудівні умови і обмеження;
- проект;
- документи про авторський та технічний нагляд;
- повідомлення про початок будівельних робіт;
- технічний паспорт;
- договір про пайову участь в будівництві;
- декларацію про введення об'єкта в експлуатацію;
- право власності на квартиру (виписку з реєстру).
Якщо в проведенні процедури відмовлено, то заявник отримує письмове повідомлення з обґрунтуванням. Рішення про відмову можна оскаржити в судовому порядку.
Порядок переведення нежитлової будівлі в житлову буде відрізнятися, оскільки для початку слід пройти процедуру зміни цільового призначення ділянки під житловий будинок, а потім провести реконструкцію будівлі зі зміною функціонального призначення під житловий будинок.