24803

Державні будівельні норми України в 2024 році

24803
Державні будівельні норми України в 2024 році
Державні будівельні норми (ДБН) – це перелік нормативно-правових актів, що прийняті виконавчими органами архітектури та містобудування. В обов'язковому порядку їх потрібно враховувати під час проведення будь-яких будівельних робіт. Наприклад, для отримання дозволу на будівництво приватного будинку слід здійснити його посадку на ділянці відповідно до норм ДБН.
Якщо Вас цікавлять ДБН для зведення приватного будинку, записуйтеся на консультацію до фахівців експертного сервісу DOZVIL. Юристи компанії дадуть відповідь на всі питання максимально чітко та розгорнуто.

Що таке СНіП (ДБН)?

Будівельні норми та правила (СНіП) - це нормативні акти, що охоплюють правову, економічну та технічну сфери будівництва. Їх затвердження відбувається відповідними органами виконавчої влади. Будівельними нормами та правилами регламентується вся містобудівна діяльність, проектування, будівництво та інженерні вишукування.
СНіП використовуються:
  • для об'єктів будівництва, містобудування, архітектури та частин, які у них входять;
  • при плануванні та забудови території;
  • у змісті та складі документів для об'єктів будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок розробки, затвердження та реєстрації будівельних норм

Міністерство розвитку громад та території проводить реєстрацію затверджених проектів галузевих норм протягом одного місяця. Для цього необхідно додати відповідний запис на порталі Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва. Тобто зареєстрований будівельні норми вступають в законну силу не раніше ніж через дев'яносто днів з дня їх реєстрації та публікації на порталі в сфері будівництва.
Скасування норм і правил відбувається також шляхом внесення цієї інформації на порталі Єдиної системи. БНіП перестають діяти відразу з моменту виходу публікації.
При затвердження нових від державних або галузевих будівельних норм, а також поправок до них суб'єктами нормування, останні повинні опублікувати нововведення на своїх офіційних сайтах. До всіх документів повинен бути забезпечений безкоштовний доступ.

Законодавство про норми ДБН

Будівельними нормами є технічні документи, які перераховують обов'язкові вимоги до об'єкту будівництва. Закони, що регулюють будівельні норми в Україні:
Весь перелік ДБН, які можна переглянути на сайті Міністерства розвитку громад та територій України.

Перелік чинних ДБН

Актуальні ДБН в 2024 році наступні:

Основні будівельні норми та правила для будівництва будинку на ділянці в Україні

Під час планування на земельній ділянці будівництво житлового будинку або ведення садівництва, в обов'язковому порядку враховуються головні норми будівництва приватного будинку. Відповідно до ДБН "Планування та забудова територій", зводити будівлі можна на ділянці, площа якої мінімум 5 соток. Якщо площа менша, тоді неможливо отримати дозвіл на будівельні роботи або оформити введення будинку в експлуатацію. Відповідно, на об'єкт не вийде оформити право власності. Можливо лише узаконити самобуд за будівельною амністією, якщо зведення будинку та отримання документів на землю відбулось до 2015 року.
Під час будівництва будівель у кварталах, які мають сформовану забудову щодо догляду за об'єктами нерухомості та ремонтом, враховують відстань між новими та старими об’єктами. До кордону сусідньої земельної ділянки від найбільш виступаючої частини стіни будівлі, яка зводиться, приймають не менше метра.
Якщо Ви вже побудували об'єкт нерухомості з порушеннями або тільки плануєте будівництво, звертайтеся за допомогою до компанії DOZVIL. Відповіді на запитання можна отримати в телефонному режимі так і під час зустрічі.

Які повинні бути норми відступу від меж ділянки під час будівництва?

Під час будівництва об'єктів нерухомості враховують норми відступу від меж ділянки в Україні. До них відносять:
  • відступ від межі ділянки до найбільш виступаючої частини будинку - 3 метри;
  • відстань до червоної лінії забудови СНиП від будинку - 6 метрів;
  • відстань між сусідніми будинками - мінімум 6 метрів (у деяких випадках потрібно збільшити відступ до 8 метрів).
ДБН "Будівлі та споруди" вказують відстань від межі земельної ділянки до нового об'єкту будівництва не менше трьох метрів.
Згідно ДБН "Планування та забудова територій" відстань від кордону суміжної земельної ділянки до стовпів дерев, які висаджуються, повинна бути 4-6 метрів. Кінцева цифра залежить від величини крони дерева. До кущів відстань менше - метр.

Основні вимоги до будівель та споруд

Закон України "Про будівельні норми" описує всі обов'язкові вимоги до будівель та споруд:
  • Будь-який об'єкт нерухомості повинен проектуватися та зводитися відповідно до існуючих вимог, з огляду на їх функціональне призначення.
  • Необхідно використовувати вимоги для споруджуваних будинків та споруд, які є в нормативних документах й будівельних нормах.
  • Готові об'єкти повинні відповідати експлуатаційним характеристикам й бути безпечними для людей.
Також в Законі описані обов'язкові характеристики всіх будівель та споруд, які повинні забезпечувати:
  • механічний опір та стійкість (для запобігання деформацій);
  • пожежну безпеку (з урахуванням пожежних норм та можливості евакуації людей);
  • здоров'я людей та захист навколишнього середовища (забезпечується протягом усього життєвого циклу об'єкта);
  • захист від вібрацій та шуму для людей, що знаходяться у будівлі й біля неї;
  • енергозбереження та енергоефективність (усі системи повинні забезпечувати потреби людини, але при цьому використовувати мінімум енергії).

Оформлення документів на будівництво з DOZVIL

Отримання необхідних документів на нерухомість або будівництво дуже часто займає чимало часу. Експертний сервіс DOZVIL готовий максимально повно розкрити проблему або пройти всі процедури замість Вас.
Кожен співробітник DOZVIL у роботі з клієнтом керується такими принципами:
  1. прозорість - вся інформація щодо справи надається у відкритій та зрозумілій формі;
  2. гарантія - клієнт отримує виконану роботу або йому повертають гроші;
  3. комфорт - можливе оформлення документів під ключ.
Залишилися питання щодо оформлення документів? Телефонуйте за номерами, які вказані на сайті, та співробітники DOZVIL підкажуть спосіб вирішення проблем протягом робочого дня!