44252
Документи, що підтверджують власність в 2024 році
44252
Зміст
Стати власником нерухомого майна або земельної ділянки може кожна людина. Для цього необхідно набути право власності на нерухомість або землю. Існують наступні підстави набуття права власності:
- укладення договору дарування земельної ділянки або нерухомості;
- заключення договору купівлі-продажу;
- після прийняття спадщини;
- у процесі оформлення документів на нове будівництво або самобуд тощо.
Набути право власності можна за різних обставин, головне, щоб у результаті був отриманий відповідний документ – Витяг з державного реєстру. Саме він буде тим самим підтверджуючим право власності документом.
Ця стаття має інформативний зміст та розкриває головні поняття документів, які відносяться до об’єктів нерухомості та ділянок землі. Далі ми розглянемо важливі документи, які підтверджують право власності на нерухомість або землю, та необхідні для здійснення будь-яких дій, в тому числі і нотаріальних.
Компанія DOZVIL не займається перевіркою документів та не допомагає у супроводі угод, які пов’язані з відчуженням нерухомості. Звертайтесь до нас, якщо Вам потрібно отримати дозвіл на будівництво або провести введення в експлуатацію нерухомості. Юристи нашої компанії допоможуть оформити усі необхідні документи під ключ.
Документи, що підтверджують право власності на нерухомість
В юридичній практиці існують документи, які мають різний статус. Наприклад, є список документів, які вже підтверджують право власності на конкретний об’єкт нерухомості. До них відносять:
- свідоцтво про право власності, яке видавалось до 2016 року;
- витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Також існують правовстановлюючі документи, які підтверджують підставу для виникнення права власності. До таких документів можна віднести:
- договір купівлі-продажу, договір дарування, договір довічного утримання та інші нотаріальні договори;
- рішення суду;
- свідоцтво, яке підтверджує право на отримання спадщини згідно установленого закону або за заповітом порядку.
Наприклад, коли відбувається купівля-продаж квартири та укладення договору купівлі продажу, недостатньо мати тільки один договір. Він безпосередньо є предметом пояснення виникнення підстав, завдяки яким можна вважати, що право користування цією квартирою знаходиться в руках конкретної людини. Але для того, щоб стати повноцінним власником, усі дані повинні бути внесені до електронного реєстру. Виданий витяг свідчитиме, що особа є власником нерухомості із вказанням основних характеристик об’єкта.
Документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку
Законодавство України у різні історичні періоди зазнало значних змін, у тому числі й відносно документації, яка стосується права власності на землю. З 1970 року до 1 січня 1992 року на території України діяв Земельний Кодекс УРСР. Він передбачав, що у своїй власності жоден громадянин не може мати земельної ділянки, нею можна лише користуватися. Цей момент затверджувався державними актами на право користування такою землею. Також право на землю підтверджували такі документи, як договір купівлі-продажу, розпорядження виконкому УРСР й ін.
Безпосередньо право власності у тому вигляді, у якому воно є зараз, з’явилось після прийняття Закону України “Про форми власності на землю” у січні 1992 року. У грудні цього року вийшов декрет Кабінету Міністрів України “Про приватизацію земельних ділянок”. Згідно з ним було розпочато приватизацію землі, тобто кожен громадянин безоплатно отримував ділянку землі певного розміру.
Саме з цього періоду кожна особа отримала право на оформлення земельної ділянки у власність для розпорядження нею на власний розсуд.
Державний акт на земельну ділянку
У різні історичні періоди державний акт мав різний вигляд та кожного разу вдосконалювався. Перерахуємо шлях усіх змін правовстановлюючих документів на землю:
- Документ 1992-2001 років мав рожевий (червоний) колір, він не містив у собі кадастровий номер конкретної земельного наділу. Однак це не стосувалось актів, які були видані у місті Києві після початку роботи місцевого земельного кадастру. Саме такий акт на землю містив у собі кадастровий номер у скороченому вигляді.
- Документ 2002-2008 років був вже зеленого кольору та містив у собі кадастровий номер. Останній складався з 19 цифр, які були розподілені між собою двокрапками. Також документ містив у собі інформацію щодо коду регіону, кадастрової зони, кварталу та номеру конкретної ділянки землі.
- Документ 2009-2012 року змінив свій колір на синій та у державний акт на землю були додані відомості щодо ідентифікаційного коду власника.
Усі перераховані документи мають чинність й сьогодні. Якщо з будь-яких причин державний земельний акт не був доданий власниками до електронного реєстру, тоді це необхідно зробити.
Витяг з ДРРП
Витяг на право власності з Державного реєстру речових прав (ДРРП) – це документ, який засвідчує право особи на об’єкт нерухомості. У ньому знаходяться усі відомості щодо державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, обтяження таких прав. Головні відомості:
- Підстава формування витягу (зазначення документів, на підставі яких вносяться дані до реєстру речових прав на нерухоме майно).
- Індексний номер.
- Дата та час формування.
- Особа, яка вносила дані до електронного реєстру.
- Актуальна інформація щодо об’єкта нерухомого майна, до якої відносять площу та його адресу, реєстраційний номер, вартість, найменування.
- Актуальна інформація щодо права власності, а саме тип та форма права власності, дата та час реєстрації, інформація про реєстратора, підстави внесення запису та державної реєстрації й т.і.
Якщо витяг був втрачений, то його можна знову самостійно замовити, звернувшись у Державний реєстр прав власності на нерухоме майно. Для замовлення необхідно мати у наявності відомості про адресу нерухомості, реєстраційний та кадастровий номер, персональні дані особи-власника. Замовити документ можливо на сайті електронних сервісів.
Якщо Вам потрібно виконати реєстрацію права власності, Ви можете звернутися до державного реєстратора або нотаріуса. Спеціаліст зможе додати всі дані нерухомості до Реєстру. Така інформація вноситься протягом 5 робочих днів та підтверджується витягом.
Бажаєте отримати іншу допомогу щодо оформлення документів? Звертайтесь до компанії DOZVIL негайно- ми маємо великий досвід у сфері нерухомості.
Відео відгуки про нас
Відео відгуки про нас