2505

Як перевести квартиру під комерцію (комерційну нерухомість)?

2505
Як перевести квартиру під комерцію (комерційну нерухомість)?

Сьогодні чимало осіб здійснюють підприємницьку діяльність з метою отримання дивідендів. До переліку видів комерційної діяльності, в тому числі, належить сфера надання послуг (наприклад: кав’ярня, продуктовий магазин, стоматологічний кабінет, офісні приміщення та інші об’єкти). Для того, щоб надавати такі послуги, потрібно мати приміщення з відповідним цільовим призначенням (наприклад: аптека повинна мати функціональне призначення: для розміщення ветеринарних аптек чи для розміщення аптек, що реалізують готові ліки). На практиці часто купують квартири на перших чи других поверхах і самостійно займаються зміною їх функціонального призначення під комерцію. Тому в даній статті охарактеризуємо основні деталі як перевести квартиру в комерцію, вимоги  до переведення та які види діяльності заборонено здійснювати в нежитловому приміщенні. 

Що таке комерційна нерухомість?

Поняття нежитлове приміщення в містобудівному законодавстві сформоване досить у вузькому значенні, так як використовується щодо нежитлових приміщень у житлових будинках. Законодавчо, поняття нежитлове приміщення вперше було зафіксоване як самостійний об'єкт в Законі України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, а саме в частині 1, стаття 5. Проте в Законі України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, зазначено більш обширно, що нежитлове приміщення - це ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об’єктом нерухомого майна. Наприклад, до об'єктів комерційної нерухомості слід віднести: магазин, перукарню, офіс, медичний кабінет, стоматологія, кафе, аптека і т.д. 

Чи є вимоги для зміни житлового приміщення під комерційну діяльність? 

Щоб змінити цільове призначення приміщення, потрібно дотримуватись вимог містобудівного законодавства. Однією з важливих умов, щоб з квартири зробити комерцію є те, що лише власник має право здійснювати такі дії. Якщо особа орендує нежитлове приміщення, планує змінити його функціональне  призначення, без згоди та участі власника такі дії неможливі.

Ще однією з вимог є те, що квартира, яку планують змінювати під комерцію має бути розташована не вище другого поверху: це може бути перший, другий та цокольні поверхи. Також важливою умовою зміни призначення приміщення під комерцію є те, щоб там була можливість влаштувати пандус та окремий евакуаційний вихід і воно не повинно знаходитися в багатоквартирному будинку, який належить до пам’ятки архітектури, культури чи історії..

Якщо Ви запланували змінити житлове приміщення в нежитлове, звертайтесь до нас для отримання безкоштовної консультації, на якій ми внесемо ясність в ситуацію.

Що потрібно для зміни цільового призначення під комерцію?

Для того, щоб змінити призначення квартири в комерційну нерухомість, потрібно розуміти під що будете використовувати таке приміщення так як це буде впливати на подальше оформлення документів. Також, у випадку, якщо декілька співвласників хочуть змінити функціональне призначення приміщення, потрібна участь усіх осіб, хто є власником квартири. В іншому випадку, нічого не можна змінювати без згоди одного із співвласників. 

Також для зміни цільового призначення квартири в комерцію потрібно підготувати наступні документи:

  • правовстановлюючі документи на квартиру (договір дарування, договір купівлі-продажу, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про прийняття спадщини за законом/заповітом, тощо);
  • старий техпаспорт (за наявності);
  • паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків власника (власників) квартири.

Кожен, хто планує здійснювати підприємницьку діяльність в нежитловому фонді, має розуміти, що переведення з житлового фонду в нежитловий під комерцію має наступні варіанти:

  1. зміна цільового призначення з квартири у нежитлове приміщення без визначення функціонального призначення та без окремої вхідної групи;
  2. зміна цільового призначення приміщення з вказанням функціонального призначення (аптека, магазин і.т.д.) та з облаштуванням окремої вхідної групи.

Більш детальну процедуру зміни цільового призначення з житлового фонду в нежитловий рекомендуємо прочитати в статті переведення з житлового в нежитловий фонд (нежитлове приміщення), яка розміщена на нашому сайті.

Чи можливо змінювати цільове призначення квартири під комерцію під час воєнного стану?

Якщо Ви запланували з квартири зробити комерцію під час воєнного стану, хочемо заспокоїти, що заборон та обмежень в здійсненні таких дій немає. Тому якщо у Вас в планах є конкретний об'єкт, телефонуйте нам для отримання безкоштовної консультації. Ми завжди проводимо безкоштовний аналіз ситуації і документів та зорієнтуємо щодо наявності підводних каменів у вирішенні питання. 

Яку діяльність заборонено здійснювати в комерційному приміщенні?

Згідно Цивільного кодексу України, а саме частини 5, статті 319, особа, яка є власником житла не може його використовувати на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію. Відповідно, до даної норми, потрібно здійснювати той вид комерційної діяльності, який не буде шкодити іншим особам, об’єктам культурної спадщини, довкіллю. Якщо плануєте перевести квартиру в комерцію, в такому разі в таких нежитлових приміщеннях заборонено здійснювати промислову діяльність, розташовувати бюро похоронних послуг, туалети громадського користування, застосовувати вибухонебезпечні речовини та предмети та інше.

Тому, якщо у Вас є додаткові питання, телефонуйте нам для отримання безкоштовної консультації щодо питань оформлення нерухомого майна.