27403
Як отримати дозвіл на будівництво в Україні в 2024 році?
27403
Зміст
Щоб побудувати об'єкт на земельній ділянці, необхідно отримати дозвіл, а також дотримуватися вимог законодавства та будівельних норм. Дана стаття розповість про те, з чого почати будівництво і що потрібно для оформлення дозвільних документів. У випадку якщо на ділянці є неоформлений будинок, то Вам потрібно узаконити даний самобуд, а для цього також необхідно отримати дозвільні документи.
Після прочитання цієї статті, звичайно ж можна спробувати пройти процедуру оформлення самостійно, але через відсутність досвіду і незнання норм та вимог, власники дуже часто стикаються з відмовою у видачі дозвільних документів. Причиною відмови у видачі дозволу на будівництво можуть бути наступні фактори:
- роботи, що проводяться не відповідають цільовому призначенню ділянки;
- подання неповного переліку необхідних документів;
- в дозвільних документах вказані недостовірні дані;
- розбіжність з планом містобудування;
- відсутність генерального плану території;
- наявність на ділянці землі об'єкта, зведеного з порушенням норм будівництва.
Які є види дозволів?
Існує два види документів, які надають дозвіл на будівництво: повідомлення про початок будівництва і дозвіл на початок будівельних робіт. Реєструє повідомлення і видає дозволи Державна архітектурно-будівельна інспекція (далі ДАБІ).
- Повідомлення про початок будівельних робіт дозволяє будівництво: магазинів, житлових, дачних і садових будинків, господарських будівель поруч з будинками, офісних і складських будівель, споруд, а також інших об'єктів СС1 класу відповідальності.
- Дозвіл на початок будівельних робіт слід отримувати при зведенні об'єктів СС2 і СС3 класу наслідків, до яких відносяться: багатоквартирні будинки, промислові будівлі і споруди тощо
У яких випадках необхідний дозвіл на будівництво?
Дозвільні документи на будівництво необхідні:
- у разі нового будівництва об'єкта нерухомості;
- при реконструкції існуючого об'єкта (якщо в процесі виконання робіт передбачається втручання в несучі та огороджувальні конструкції, інженерні мережі, зміна функціонального призначення чи геометричних форм будівель або приміщень).
Наприклад, у випадку купівлі ділянки в дачному або садовому товаристві з будовою або тільки збираючись звести будинок на своїй ділянці, власники часто задають питання: "Чи потрібен дозвіл на будівництво садового будинку?". Якщо будинок зводився до 1992 р. або з 1992 по 2015 рр. і має загальну площу менше 300 м2, документи, що дозволяють будівництво, не потрібні. В інших випадках - необхідно реєструвати повідомлення.
Яка процедура оформлення дозволу на будівництво?
Процедура отримання дозволу на будівництво залежить від типу і характеристик об'єкта.
Отримання дозволу на будівництво приватного будинку з площею менше 500 м2 проводиться за загальною процедурою: отримання топозйомки 1: 500 (для м.Києва) або викопіювання з генерального плану території (для Київської обл.); виготовлення ескізу намірів забудови ділянки; оформлення будівельного паспорта; реєстрація повідомлення в ДАБІ.
Оформлення приватного будинку площею понад 500 м2 трохи відрізняється, сюди входить: отримання топозйомки; оформлення умов та обмежень щодо забудови території; розробка проекту архітектором; отримання документів по авторському і технагляду; реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт в ДАБІ.
Будівлі СС1 класу відповідальності (склади, офіси, магазини) також оформляються за загальною процедурою, встановленою законодавством України. Процедура така ж, як при реєстрації будинку з площею, що перевищує 500 м2.
Будівлі СС2 та СС3 класу відповідальності - це об'єкти промислового, нежитлового та житлового призначення (багатоквартирні будинки, торговельні центри, заводи і т.д.). Процес їх оформлення виглядає наступним чином: отримання топозйомки; оформлення умов і обмежень забудови земельної ділянки; отримання необхідних технічних умов (залежить від типу і специфіки об'єкта); розробка проекту архітектора; отримання документів по авторському та технічному нагляду; а також документації від генерального підрядника; проходження експертизи проектної документації; отримання в ДАБІ дозволу на початок будівельних робіт.
Для чого потрібно отримувати дозвіл на будівництво?
При зведенні об'єкту нерухомості і подальшого його використання без оформлення відповідної дозвільної документації, власнику загрожує штраф за відсутність дозволу на будівництво.
Розміри штрафів встановлені законом і залежать від виду порушення, класу відповідальності будівлі та інших факторів. Так, при невідповідності об'єкта будівельним нормативам і законодавчим вимогам потрібно заплатити від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, які не обкладаються податком. Коли зауваження не усунуті і порушення було здійснено повторно - штраф може скласти від 100 до 200 таких мінімумів. Початок будівництва без дозволу спричинить виплату до 350 тих же мінімумів. Максимальна сума штрафу для фізособи може скласти до 3000 мінімумів. Юрособи штрафуються на суму від 20 до 900 прожиткових мінімумів. Оформлений за останніми вимогами законодавства об'єкт дає можливість згодом безперешкодно здійснювати з ним будь-які операції - продавати, дарувати, залишати у спадок, і т.д.
Часто забудовники, які отримали відмову в дозволі на будівництво, продовжують спорудження об'єкта без необхідної документації. Згодом їм доводиться звертатися до комунальних служб для підключення будови до комунікаційних мереж (електрика, вода, газ), але без дозвільної документації з боку забудовника, комунікації не будуть підведені.
Перелік дозвільних документів на будівництво
Дозвільні документи на запланований об'єкт слід оформляти до початку будівництва. Які документи потрібні на дозвіл будівництва? У 2024 потрібні:
1. Для будівництва будинків з площею до 500 кв.м, необхідно повідомлення про початок будівельних робіт, яке повинно бути зареєстровано в реєстрі дозвільних документів ДАБІ. Для заповнення даних у повідомленні, будуть потрібні документи:
- паспорт та ідентифікаційний код (для всіх співвласників);
- про право власності на земельну ділянку;
- будівельний паспорт забудови ділянки.
2. При зведенні будинків із загальною площею понад 500 кв.м, а також інших об'єктів СС1 класу наслідків, також буде потрібно повідомлення, але необхідні для заповнення дані будуть відрізнятися:
- паспорт та ідентифікаційний код (для всіх власників);
- правовстановлюючі документи на землю;
- містобудівні умови та обмеження забудови землі;
- проект будівництва;
- документи по авторському і технагляду;
- документи від генпідрядника (при необхідності, в залежності від складності робіт).
3. Для об'єктів СС2 і СС3 класу відповідальності, необхідно отримати дозвіл на початок будівельних робіт в ДАБІ України (яка знаходиться на території м.Києва). Для цього потрібно надати документи:
- заяву на видачу дозволу на будівництво;
- правовстановлюючі документи на земельну ділянку;
- містобудівні умови і обмеження забудови ділянки;
- затверджений проект будівництва;
- висновок про проходження експертизи проекту;
- документи по авторському та технічного нагляду;
- документи від генерального підрядника;
- технічні умови на підключення об'єкта до комунікацій;
- інша документація та дозволи, які потрібні в ДАБІ (в залежності від специфіки, типу і складності об'єкта).
Норми при будівництві в Україні
Зведення кожного об'єкта на території України має відповідати вимогам будівельних норм та законодавству. Технічні умови для дозволу на будівництво - важлива ланка, що включає в себе перелік умов інженерного забезпечення об'єкта. До них відносяться системи:
- водозабезпечення;
- електропостачання;
- опалення;
- газозабезпечення;
- та інші.
Норми і правила забудови регламентуються ДБН (Державні будівельні норми). Якщо об'єкт не підпадає під вплив ДБН - керуються БНіП (Будівельні норми і правила). Важливими документами є ДСТУ (Державні стандарти України) і ДСНіП (Державні санітарні норми і правила).
Основними ДБНами при будівництві є:
1. Пожежні норми при будівництві визначаються ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва".
2. Умови і порядок розміщення будівель на ділянці та інші вимоги описані в ДБН Б.2.2-12:2019 “Планування і забудова територій” (набирає чинності з 01.10.2019), які прийшли на зміну ДБН Б.2.2-12:2018.
3. Державні нормативи при будівництві нових об'єктів регламентує ДБН В.2.2-15-2005 “Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення”.
Скільки коштує дозвіл на будівництво в Україні?
Вартість отримання дозволу на будівництво залежить від багатьох факторів:
- місце розташування (наприклад, Київ - від 22 000 гривень або Київська обл. - від 8 000 гривень);
- площа ділянки;
- кількість поверхів та загальна площа об'єкта;
- зведення нового об'єкта або реконструкція існуючого;
- дата побудови об'єкта;
- складність інженерно-проектувальних робіт.
Також на остаточну ціну послуг впливає наявність або відсутність у власника документації (залежить від типу об'єкта):
- присвоєний кадастровий номер ділянки, відображений у виписці з держкадастру або у виписці з Держреєстру майнових прав на нерухомість;
- правовстановлюючі документи на землю;
- проект будівництва або будівельний паспорт;
- наявність умов і обмежень забудови ділянки та інші.
Щоб правильно та максимально швидко оформити дозвіл на будівництво, рекомендуємо звернутися до професіоналів.
Відео відгуки про нас
Відео відгуки про нас