12072
Як поділити квартиру в 2024 році?
12072
Зміст
Не знаєте, як розділити квартиру в Києві або Київській області? Ваш особистий помічник DOZVIL допоможе розібратися в цьому складному на перший погляд питанні.
Як правило не можна розділити однокімнатну квартиру, але деякі об'єкти нерухомості все ж підлягають поділу на кілька окремих. Виділяють кілька способів поділу житлового приміщення. Якщо на нього згодні всі власники, розділ оформляється мирним шляхом. Якщо ж виникають суперечки - необхідно звертатися до суду. При другому варіанті краще звертайтеся до адвокатів.
Які документи потрібні для поділу квартири?
Для початку слід розібратися, які документи потрібні для поділу квартири? Необхідний наступний мінімальний пакет документів (незалежно від того, ділите ви 3-х кімнатну квартиру або двохярусну):
- паспорт та ідентифікаційний код (для всіх співвласників);
- документи про право власності (договір купівлі-продажу, свідоцтва, рішення суду і т.д.);
- технічний паспорт на житлове приміщення (при наявності);
- ескіз або схематичний план розділу квартири (при наявності)
Даний перелік документів не є вичерпним - для кожного випадку вони індивідуальні. DOZVIL не займається судами і не дає консультацій з даного напрямку, тому якщо документів про право власності на квартиру у вас на руках немає, краще звернутися для оформлення дублікатів в нотаріальні контори або до адвокатів.
Етапи оформлення поділу квартири
Щоб
оформити поділ квартири
за всіма правилами, необхідно докласти певних зусиль: зібрати всі наявні документи, перераховані раніше, потрапити на прийом до Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) - в разі втручання в несучі стіни, Бюро технічної інвентаризації (БТІ), Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) та інші держструктури і отримати необхідні висновки і виписки. Або доручити оформлення вашому особистому помічнику DOZVIL.
Якщо під час поділу житлової площі не були порушені несучі стіни, оформлення буде простішим. В цьому випадку необхідно оформити висновок про технічну можливість розділу квартири. Відповідно до інструкції про проведення розділу (наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №55 від 18.06.2007 р), якщо при будівельних роботах не були порушені несучі та огороджувальні конструкції, ці роботи фіксуються у висновку про технічну можливість розділу квартири. Дозвільну документацію на реконструкцію оформляти в такому разі не треба (відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №406 від 07.06.2017 р "Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують оформлення документації, що дає право на їх проведення, і після закінчення яких об'єкт не підлягає введенню в експлуатацію ").
Якщо при виконанні робіт були порушені несучі або огороджувальні конструкції будівлі, доведеться проходити тривалу "загальну" процедуру оформлення. Ця процедура описана в Законі "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. У цьому випадку знадобиться оформлення дозвільних документів на реконструкцію житлового приміщення з поділом на два і більше об'єктів. До того, як приступати до будівельних робіт, буде потрібно розробити проект архітектором, отримати документи про авторський та технічний нагляд і зареєструвати повідомлення про початок розділу. Після закінчення робіт буде потрібно ввести нові об'єкти в експлуатацію.
Детальніше про процедурах розділу описано нижче.
Розділ квартири в разі втручання в несучі конструкції
Як поділити квартиру на дві квартири або узаконити реконструкцію з втручанням в несучі конструкції? Багато хто вважає, що це велика проблема, але якщо розібратись - процедура клопітна, але можлива. По-перше, необхідно в обов'язковому порядку розробити проект архітектором і отримати документи про технічний і авторський нагляд. Після зареєструйте в архітектурно-будівельній інспекції повідомлення про початок будівельних робіт, і ви можете почати проводити роботи. Після закінчення реконструкції необхідно отримати технічний паспорт (його повинен розробити тільки сертифікований інженер). До передостаннього етапу, якщо ви вирішили поділити квартиру на дві, при цьому найдовшому за часом оформлення, відноситься введення двох об'єктів в експлуатацію після реконструкції. Реєструється декларація про готовність об'єкта до експлуатації в архітектурно-будівельній інспекції в Києві або в місті, де розташовується об'єкт. Заключним етапом є реєстрація права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, з отриманням витягу з реєстру (видається Державним реєстром або нотаріусом).
Розділ квартири без втручання в несучі конструкції
Якщо ви плануєте провести реконструкцію квартири з розділом і несучі конструкції при цьому порушені не будуть, для оформлення розділу необхідно буде пройти наступні етапи:
- розробити технічні паспорти на кожну з створених квартир із залученням сертифікованого інженера;
- розробити висновок про технічну можливість розділу квартири на дві (адреси двох створених квартир вказуються в самому укладанні);
- підписати нотаріальну заяву про намір розділити квартиру на дві;
- зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та отримати витяг з реєстру на кожну квартиру окремо.
Як розділити квартиру між власниками?
Перед тим як відповісти на питання, як розділити квартиру між власниками, необхідно визначитися, скільки власників (співвласників) у даного житла. Якщо власник один, згідно із Законом України процес розділу досить простий, тому що йому не доведеться отримувати згоди інших власників. Все, що залишиться зробити одноосібного власника - оформити розподіл за схемою, наведеною в розділі вище.
Якщо власників декілька, для початку всі співвласники повинні дати свою письмову згоду на проведення будівельних робіт. При цьому частки в нових об'єктах нерухомості, отриманих шляхом ділення квартири, дорівнюватимуть попереднім. Наприклад, якщо житло було поділено між двома власниками в рівних частках, у кожного з них буде по ½ від двох нових квартир.
Найважчий варіант - це коли кілька співвласників житлового нерухомого майна не можуть домовитися і досягти консенсусу в питанні розділу приміщення. Крім того, ситуація може ускладнитись, якщо хтось із власників частки не може брати участі в розділі (наприклад, через втрату документів про право власності або отриманні дублікатів інших правовстановлюючих документів). У такому випадку, якщо документи втрачено, необхідно звертатися до нотаріуса або в той орган, який видавав загублені документи про право власності на майно для отримання дубліката. Всі інші спірні моменти повинні вирішуватися виключно в суді, який визначить частки і винесе постанову про можливість поділу об'єкта нерухомості.
Розподіл майна при розлученні
Квартирне питання - одне з найважливіших при розірванні шлюбу (спільно нажите майно).
Розподіл квартири
при розлученні - досить педантична тема, для вирішення якої краще звертатися до адвокатів.
Якщо власник чоловік і дружина в рівних частинах, і спірних моментів в частині розділу житлоплощі у них не виникає, оформлення нових об'єктів нерухомості проводиться за описаною вище процедурою (в залежності від того, чи були порушені несучі конструкції). Крім того, один з подружжя, за згодою другого, може просто викупити або взяти в дар другу частину квартири, і стати одноосібним власником.
Якщо ж у подружжя при розлученні виникають спірні моменти (наприклад, при наявності дітей дружина може зажадати збільшити частку, належну їй), необхідно звертатися в суд України.
Оскільки сервіс
оформлення документів на нерухомість
DOZVIL не займається спірними питаннями, які повинні вирішуватися в судовому порядку, при наявності суперечок слід звертатися до компетентних адвокат, які ведуть шлюборозлучний процес з розподілом за все спільно нажитого під час шлюбу майна.
Відео відгуки про нас
Також цікавляться:
Відео відгуки про нас