20152

Як узаконити дачний будинок в Україні в 2024 році?

20152
Як узаконити дачний будинок в Україні в 2024 році?
В цілому, вид споруди залежить від функціонального призначення земельної ділянки, на якій планується будівництво. Тому на сьогоднішній день існує три основні категорії будинків:
  • Садовий будинок - в ньому відсутня житлова площа (вважається нежилим будинком), використовується він для сезонної експлуатації.
  • Дачний будинок - вважається житловим і використовується цілий рік для приміського відпочинку.
  • Житловий будинок - складається з житлових і допоміжних приміщень, призначений для задоволення побутових потреб громадян, пов'язаних з постійним проживанням в ньому.

Для чого необхідно робити легалізацію дачної будівлі?

Легалізація дачного будинку - це процес, який необхідно проходити кожному, хто побудував або тільки планує будівництво такого будинку. Адже побудований без дозвільних документів будинок, вважається самобудом. На сьогоднішній день, у таких будинків можуть бути проблеми з підключенням комунікацій, оскільки комунальні служби вимагають надання дозволу на будівництво, документу про введення в експлуатацію та про право власності на будинок. Також, поки будинок не оформлений, його не можна продати або подарувати, оскільки до моменту реєстрації права власності на будинок, він вважається будматеріалами і не може відчужуватися як об'єкт нерухомості.
Власник дачного самобуду також може бути оштрафований інспектором архітектурно-будівельної інспекції за будівництво і експлуатацію будинку без дозвільних документів. Сьогодні сума штрафу за незаконне будівництво складе від 250 до 350 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як узаконити приватні і дачні будинки в Україні в 2024 році?

В Україні для узаконення садового, дачного або житлового будинку, застосовується єдина форма оформлення. Однак вона має деякі варіанти, які залежать від площі і року будівництва будівлі. Який варіант підходить для конкретного житлового будівництва слід розглянути на нижче перерахованих прикладах:
  • Будинки, зведені до 05.08.1992 року:
Будинки, побудовані до зазначеної дати, не потребують введення в експлуатацію. Вони відразу підлягають реєстрації права власності. Процес оформлення таких об'єктів передбачає розробку технічного паспорта і реєстрацію права власності, з отриманням витягу з реєстру нерухомості.
  • Будинки до 300 м², побудовані в період з 05.08.1992 по 09.04.2015 рік:
Як узаконити дачний будинок, побудований в цей період часу? Використовуючи спрощений порядок оформлення. Будинки зазначених років підпадають під будівельну амністію. Процес легалізації подібних будинків передбачає розробку технічного паспорта з відміткою про проведення технічного обстеження та технічного звіту (у разі якщо площа господарських будівель перевищує 100 кв.м), реєстрацію декларації про готовність будинку до експлуатації, та оформлення права власності на будинок з реєстрацію права власності, з отриманням витягу про реєстрацію.
  • Будинки до 500 м², побудовані після 09.04.2015 року або ті, які тільки планують будуватися:
Процес оформлення таких будинків проводиться за загальною процедурою, детальніше етапи цього процесу будуть вказані в таблиці нижче.
  • Будинки площею понад 500 кв.м. вимагають дещо іншого підходу до оформлення, оскільки процедура буде складніше ніж для будинків до 500 кв.м.
Узаконити будівництво дачного будинку за встановленою процедурою можна нижчеперелічених чином, описаним в таблиці.

Перелік всіх документів і порядок оформлення

Всі будинки залежно від різної площі та будівлі поділяються на наступні види:
1.Будинок, зведений до 05.08.1992 року:
- виготовлення технічного паспорта на будинок;
- реєстрація права власності та отримання виписки з реєстру нерухомості.
2. Будинок з площею менше 300 м², зведений в період з 05.08.1992 року по 09.04.2015 року:
- виготовлення технічного паспорта і висновку про технічне обстеження будинку;
- реєстрація декларації про готовність будинку до експлуатації;
- реєстрація права власності та отримання виписки з реєстру нерухомості.
3. Будинок з площею менше 500 м², побудований після 09.04.2015 року або тільки планується будуватися:
- розробка топографічної зйомки (для міста Києва) або отримання викопіювання з генерального плану території (для Київської області);
- отримання будівельного паспорту забудови ділянки;
- реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт;
- виготовлення технічного паспорту на будинок;
- оплата податку - пайової участі за будівництво об'єкта нерухомості в казну міста або села (будинки до 300 кв.м звільняються від сплати податку);
- реєстрація декларації про готовність будинку до експлуатації;
- реєстрація права власності та отримання витягу з реєстру нерухомості.
4. Будинок з площею перевищує 500 м², побудований після 05.08.1992 р. або той, що тільки планується будуватись:
- розробка топографічної зйомки;
- отримання містобудівних умов і обмежень забудови ділянки;
- розробка проекту будівництва будинку;
- отримання документів з авторського та технічного нагляду;
- реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт;
- виготовлення технічного паспорту на будинок;
- оплата податку - пайової участі за будівництво об'єкта нерухомості в казну міста або села;
- реєстрація декларації про готовність будинку до експлуатації;
- реєстрація права власності та отримання витягу з реєстру нерухомості.
Для всіх типів будинків необхідні наступні документи для реєстрації права власності:
- документи про право власності на земельну ділянку;
- паспорт та ідентифікаційний код (для всіх співвласників ділянки);
- довідка від дачного кооперативу про членство.
Оформлення документів на будинок можна провести самостійно або за допомогою компетентних фахівців компанії DOZVIL.

Як узаконити будинок по дачній амністії?

Будинки із загальною площею до 300 кв.м, зведені в період з 05.08.1992 р по 09.04.2015 р, можна оформити за спрощеною процедурою - "будівельної амністії". Ця процедура не вимагає отримання дозвільних документів на початок будівельних робіт та виключає штрафування власника будівлі. Узаконити будинок по дачній амністії можна наступним чином:
  • Замовити виготовлення сертифікованим інженером технічного паспорта на будинок і висновку про технічне обстеження будинку (якщо господарські будівлі поруч з будинком перевищують 100 кв.м).
  • Заповнити та подати на реєстрацію в архітектурно-будівельну інспекцію декларацію про готовність будинку до експлуатації.
  • Подати пакет документів державному реєстратору або нотаріусу на реєстрацію права власності на будинок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та отримати витяг з реєстру.

 Як оформити будинок без документів в Україні?

Процес оформлення будівництва будинку, починається з наявності документів про право власності на землю або документів, що підтверджують право користування ділянкою (договір оренди або рішення про виділення ділянки в користування).
Тому, якщо таких документів у Вас немає, з оформленням можуть виникнути складності.
Якщо ж документи на землю у Вас є, залишається визначити до якого варіанту із зазначених в таблиці вище відноситься Ваш будинок і почати процес оформлення.
Оформити будинок без документів в Україні - це досить трудомісткий процес. Він передбачає поетапне проведення процедури, тимчасові витрати на звернення в різні державні органи та опір неправомірним відмовам чиновників. Тому фахівці рекомендують власникам таких будинків замовляти юридичний супровід введення об'єктів в експлуатацію. Вартість і терміни виконання робіт розраховуються індивідуально.

Ціна оформлення документів

Як Ви вже дізналися зі статті, існують різні варіанти оформлення будинків. Як правило вартість послуг залежить від загальної площі будинку і дати його побудови. Тому оформлення документів може складати від 8000 грн. (у разі якщо будинок, побудований до 1992 року, в інших варіантах вказаних вище - вартість оформлення буде іншою).
Замовити оформлення документації на будинок можна у фахівців компанії DOZVIL.

З якими проблемами можна зіткнутися при оформленні? Що може завадити узаконити будинок?

Труднощі і проблеми при оформленні будинку можуть виникнути у будь-якого власника дачного будинку, який вчасно не оформив дозвільні документи на будівництво. Приводом для розладів часто стають проблеми, пов'язані з порушенням будівельних норм, а також з умовами та обмеженнями забудови даної ділянки і скаргами сусідів за незаконне будівництво та ін.
Труднощі при оформленні дачного будинку також можуть виникнути під час збору необхідної документації та відвідування державних структур. Позбавити від багатьох неприємностей, власників приватних будинків, можуть фахівці компанії DOZVIL. Ми прекрасно знаємо всі «підводні камені» українського законодавства в сфері будівництва об'єктів нерухомості.

Штрафи

Законодавством України передбачені штрафні санкції для власників проблемної нерухомості фізичних осіб:
  • порушення будівельних норм - до 100 неоподатковуваних податком мінімумів;
  • повторне порушення - до 200 неоподатковуваних податком мінімумів;
  • будівельні роботи без повідомлення - до 350 неоподатковуваних податком мінімумів;
  • повторне порушення - до 600 неоподатковуваних податком мінімумів.
І це лише верхівка айсберга. За останні роки до самобудов в Україні стали ставитися набагато жорсткіше, обов'язково для підключення комунікацій до будинку потрібно документ про введення його в експлуатацію. Тому фахівці рекомендують оформляти будівництво Вашого будинку вчасно і в установленому законодавством порядку.