22925

Як узаконити перепланування квартири в 2024 році?

22925
Як узаконити перепланування квартири в 2024 році?
Перепланування часто плутають з реконструкцією, хоча насправді це абсолютно різні речі. Реконструкція - це певні дії по ремонту, що передбачають втручання в несучі стіни та інженерні системи (наприклад, об'єднання кухні і кімнати з несучою стіною). Тому не дивно, що для переобладнання приміщення та перенесення, наприклад, стін, відповідно до технічних вимог необхідний дозвіл і проект.
Перепланування - це ремонтно-будівельні роботи, в результаті яких не зачіпаються несучі стіни, але змінюються характеристики нерухомості (навіть якщо це тільки 1 перегородка). Такі роботи перераховані в Постанові Кабміну № 406 від 07.06.2017 р "Про затвердження переліку будівельних робіт, які не вимагають документів, що дають право на їх виробництво, і після завершення яких об'єкт не підлягає введенню в експлуатацію". Іншими словами, на роботи зі зміни характеристик приміщення без втручання в несучі конструкції в Києві та інших містах і селах України не потрібна дозвільна документація на будівництво, але по завершенню таких робіт, документи повинні бути приведені у відповідність.
Перед початком виконання робіт слід розібратися, як далі діяти для того, щоб узаконити зміни характеристик житлового приміщення: чи підпадає ремонт під категорію "перепланування" або "реконструкція", чи потрібен проект, яка документація необхідна для оформлення (наприклад, повідомлення про початок будівельних робіт і декларація про готовність об'єкта до експлуатації), яку відповідальність ви будете нести при самовільній реконструкції, в який термін необхідно провести переоформлення та навіщо взагалі погоджувати проведення змін.
Якщо Ви провели ремонт для себе і плануєте жити в квартирі самостійно, питання узгодження можна відкласти. Але коли необхідно буде приводити до ладу документи на житло (наприклад, продажа, дарування або вступ в спадок), перепланування квартири повинно бути оформлено відповідно до чинного законодавства.

З чого почати узаконювати перепланування квартири?

Перед тим як отримати дозвіл на перепланування в квартирі, слід визначитися, чи будуть під час будівельно-ремонтних робіт порушені несучі стіни. Оскільки при втручанні в несучі стіни та інженерні мережі проводиться реконструкція і дозвіл на її виконання необхідно отримувати до початку робіт.
До перепланування квартир в Києві та інших містах України можна віднести такі види робіт: збільшення житлової площі без порушення несучих капітальних перегородок, балок і стін; об'єднання санвузла з ванною кімнатою (тільки якщо між ними не капітальна перегородка і немає вентиляційного каналу); вирубка отворів для дверей і вікон у внутрішніх стінах некапітального типу; об'єднання кімнати і балкона без розширення отворів; влаштування нових перегородок; утеплення стін з подальшим зменшенням корисного простору і т.д.
Отримувати дозвіл на перепланування квартири в даному випадку не потрібно, тому спочатку необхідно провести всі будівельні роботи, потім переходити до процедури оформлення змін. Процедура перепланування квартири відноситься до спрощеної, особливо якщо порівнювати з оформленням реконструкції. Для узгодження проведених робіт достатньо оформити новий техпаспорт, де будуть відображені характеристики і планування квартири після виконаних робіт.
Обмежитися новим технічним паспортом на приміщення можна в тому випадку, якщо співвідношення загальної та житлової площі залишилося незмінним. Якщо ж загальна або житлова площа стала більше або менше, необхідно звернутися з документами про право власності на квартиру і новим технічним паспортом до державного реєстратора для внесення даних до Державного реєстру майнових прав та отримати Виписку. Виписка з Держреєстру і новий технічний паспорт - основне підтвердження того, що перебудова законна, при цьому документи про право власності на квартиру (договір, свідоцтво тощо) - не змінюються.
Ще один важливий момент, про який не можна забувати при оформленні проведених робіт з перепланування - необхідна участь в оформленні нових документів всіх співвласників квартири. Тому, якщо квартирою володіє двоє та більше осіб, звертатися за переоформленням в держоргани і до юриста потрібно тільки спільно.

Перелік документів для перепланування квартири

Для узаконення ремонту в приміщенні за спрощеною схемою (незалежно від того, де знаходиться квартира в Києві або іншому місті) необхідно надати наступні документи на перепланування квартири:
  • паспорт та ідентифікаційний код всіх співвласників квартири;
  • старий технічний паспорт на квартиру (при наявності);
  • документи про право власності всіх співвласників на квартиру.
Документи для оформлення перепланування квартири підготувати досить легко, особливо якщо ви - одноосібний власник. Але сама схема узаконення (незважаючи на те, що дозвіл на перепланування квартири в Україні не потрібно) при самостійному узгодженні може затягнутися. Тому краще звернутися до вашого особистого помічника DOZVIL. Фахівці перевірять Ваші документи і ситуацію, проведуть всі необхідні роботи по оформленню і в результаті вам видадуть на руки повний пакет документів:
  • новий технічний паспорт на квартиру;
  • довідку інженера в разі коригування площі в квартирі (співвідношення загальної та житлової площі в квартирі);
  • виписку з реєстру прав на нерухоме майно.
Саме ці папери є офіційним підтвердженням законності проведеного перепланування без втручання в несучі стіни та інженерні мережі.

Чи потрібно узаконювати перепланування квартири?

Досить часто, незважаючи на те, що оформлення перепланування квартири відноситься до спрощеної схеми, власники не приводять до ладу документи про право власності на квартиру. Якщо ви не плануєте виконувати з квартирою будь-які дії в подальшому, перепланування можна залишити не оформленим. Але одного разу ви можете зіткнутися з труднощами, якщо терміново буде потрібно:
  • продати квартиру;
  • вступити в спадкування;
  • оформити договір дарування;
  • провести обмін однієї квартири на іншу;
  • надати квартиру в якості застави при оформленні кредиту;
  • провести інші операції з квартирою.
Тому нехтувати офіційними оформленням будь-яких перебудов не варто - навіть якщо ви просто знесли в передпокої комору або розширили кухню за рахунок лоджії. Дії, в результаті яких не порушені несучі стіни, але при цьому внесене коригування в первинне планування квартири - це перепланування, і її необхідно узаконити.

Яке перепланування не потрібно узаконювати?

Яке перепланування не потрібно узаконювати в Україні? Відповідь на це питання досить проста - будь-які роботи, внаслідок яких змінено конфігурацію приміщень, повинні бути оформлені і документально підтверджені. Незважаючи на те, що перепланування відноситься до робіт, для яких не потрібен попередній дозвіл, після завершення слід оформити новий технічний паспорт і внести зміни до Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно з отриманням витягу з реєстру.
Починаючи з 2017 року, вимоги до перепланування пом'якшилися і відсутність документів на нове планування не спричинить за собою будь-яких серйозних штрафних санкцій або адміністративної відповідальності. Але якщо не оформити все вчасно, можна зіткнутися з проблемами в майбутньому, при здійсненні будь-яких угод з нерухомістю.

Умови оформлення самовільного перепланування

Відповідно до Постанови Кабміну №406 від 07.06.2017 р, самовільне перепланування квартири оформляється після закінчення робіт за спрощеною схемою. Незважаючи на те, що процес узгодження був полегшений, часу, щоб узаконити все, може знадобитися досить багато. Адже, щоб оформити перепланування без порушення несучих стін і огороджувальних конструкцій, необхідно:
  • звернутися до сертифікованого інженера для розробки нового технічного паспорта на квартиру відповідно до Наказу Держбуду №127 від 24.05.2001 р "Про затвердження інструкції про проведення інвентаризації об'єктів нерухомого майна";
  • внести зміни до Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно з отриманням витягу з реєстру (для всіх співвласників), що і буде підтвердженням законності перепланування навіть у разі збільшення або зменшення площі в квартирі (відповідно до Постанови Кабміну №1127 від 25.12.2012 р . "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Чим загрожує незаконне перепланування квартири?

З недавніх пір самовільне перепланування без втручання в несучі стіни і інженерні мережі оформити набагато простіше - вимоги пом'якшилися і роботи дозволили проводити без попереднього узгодження. Більш того, після таких робіт немає необхідності вводити приміщення в експлуатацію: все, що знадобиться - оформити новий техпаспорт і внести зміни до Держреєстру, з отриманням витягу.
При цьому, багато хто не поспішає оформлювати перепланування - відповідно до чинного законодавства штраф за перепланування квартири в 2019 р., як і в 2017-2018 рр., не передбачений. Якщо ви нічого не плануєте робити з квартирою в подальшому, вашим рішенням може бути залишити все як є та не оновлювати документацію. Але в такому випадку розпоряджатися майном вільно вже не вийде - власник або співвласники нерухомого майна не зможуть продати, подарувати, успадковувати або заповідати нерухоме майно, а також передавати квартиру для забезпечення кредиту. При угодах всі документи ретельно перевіряються і звіряються покупцем, нотаріусом з фактичним станом приміщення, і якщо виявляються розбіжності, угода скасовується або визнається недійсною.