36055

Як узаконити прибудову в 2024 році?

36055
Як узаконити прибудову в 2024 році?
Зведення будь-якої прибудови вимагає її офіційного оформлення. Законодавство України дозволяє провести процедуру як до зведення, так і узаконити її вже після фактичного завершення робіт (за умови, що права третіх осіб не були порушені в результаті робіт). Компанія DOZVIL пропонує повний комплекс послуг в даному напрямку, від консультації до супроводу всіх етапів процедури.
Зверніть увагу! Розширення території будинку або іншої будівлі - право власника. Але будь-яке право може бути обмежене там, де зачіпаються інтереси інших осіб.
Перед початком будівництва, рекомендуємо ознайомитися з усіма тонкощами процесу, вивчити його особливості та наслідки порушень та відмови в здійсненні певних дій.

Що можна віднести до прибудови?

Під прибудовою розуміється знову зводиться частина будівлі, яка буде знаходитися за межами його основної території. Призначення такої будови - розширити початкову площу. Прибудова до будинку має хоча б одну спільну стіну з початковою будовою. Вона може носити характер як житлової, так і нежитлової, наприклад, служити неопалювальною верандою.
Перед початком робіт важливо розуміти, що таке літня прибудова до будинку, а що вважається розширенням його загальної і житлової площі. І як здійснюється оформлення документів на той чи інший варіант будівництва.
Не тільки житловий будинок може мати прибудову. Прибудова до квартири на 1 поверсі на практиці можлива, проте, в процедурі її узаконення є нюанси.

Процес узаконення прибудови

Етапи та складність процедури будуть залежати від ряду факторів:
  • чи є прибудова капітальної. Некапітальних прибудову (наприклад, ганок або навіс) можна звести і без отримання дозволу багатоквартирному або до нежитлового будинку;
  • що саме прибудували або що планується прибудувати, яка його площа, близькість до кордону ділянки і так далі;
  • коли було зведено будівлю.
Перед тим як узаконити прибудову, важливо визначити вищезгадані параметри і характеристики, так як від цього залежать подальші дії, наприклад, визначивши коли було побудовано (до 9 квітня 2015 року або після), можна вибрати процедуру оформлення. Якщо до, то можна скористатися будівельною амністією (на підставі закону № 2363-VIII від 22.03.2018 року).
Зверніть увагу! Під амністію підпадають лише об'єкти, які за класом наслідків відносяться до незначних (СС1). До даної категорії відносять побудовані в період з 05.08.1992 року по 09.04.2015 року індивідуальні будинки житлового призначення, садові, дачні, площею до 300 кв.м., господарські будівлі площею до 300 кв.м., будівлі та споруди мають сільськогосподарське призначення, які були побудовані до 12.03.2011 року.
Дані норми введені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо продовження терміну прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт "(закон №2363).
Для них не будуть застосовуватися штрафи за будівництво без отримання документів на проведення відповідних робіт і за використання об'єкту, які офіційно не прийняті в експлуатацію державними органами.
Наступні кроки будуть наступними:
  • оформлення технічного паспорта;
  • реєстрація декларації про введення в експлуатацію (на підставі Постанови Кабміну України №461 від 13.04.2011 року);
  • реєстрація права власності (на підставі Постанови Кабміну України №1127 від 25.12.2012 року).
З необхідної документації виділяють:
  • документи, що підтверджують право власності на ділянку;
  • правовстановлюючі документи основна будівля;
  • паспорт та ідентифікаційний код власника.
Прибудови, зведені після 09.04.2015 року і вдома з прибудовами, які складають загальну площу понад 300 кв.м, під амністію вже не потрапляють. Тому для них, а також для новозведених, процедура ускладнюється:
  • розробка топографічної зйомки 1: 500 (в сільській місцевості замість зйомки потрібно отримати - викопіювання з генплану);
  • розробка ескізу намірів
  • оформлення будівельного паспорта;
  • реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт (це і є дозвіл на будівництво в Україні в 2019 році);
  • розробка технічного паспорта;
  • реєстрація декларації про введення в експлуатацію в архітектурно-будівельній інспекції;
Прибудова до квартири - найскладніший варіант, так як її доля залежить не тільки від волі власника і державних органів, а й від волі інших мешканців багатоквартирного будинку. Проте, узаконити прибудову до багатоквартирного будинку в Україні можливо, але є нюанси.

Як узаконити прибудову до приватного (житлового) дому?

Очевидно, що додати площу до житлового будинку дещо простіше, ніж у випадку з багатоквартирним. Ситуацію можна розділити на два можливих варіанти:
  1. Прибудова була зведена до 09.04.2015 року, загальна площа будинку становить до 300 кв.м.
  2. Прибудова була зведена після або тільки планується її зведення на даний момент.
У 2019 року в Україні діє будівельна амністія. Дана програма дозволяє в спрощеному порядку зареєструвати самовільну споруду. Умова поширюється і на дачні, садові й житлові будинки.
У всіх інших випадках спрощеним порядком скористатися не вийде, тобто доведеться використовувати загальні норми, що ускладнює процедуру, але не робить її неможливою.
Процес здійснюється також в кілька етапів (для будинків до 500 кв.м):
  1. Топографічна зйомка. До справи залучається геодезист, якщо будівля перебуває в Києві і деяких інших районах. В інших випадках можна отримати викопіювання з генерального плану (в сільраді та ін.).
  2. Розробка ескізу намірів. По суті, це план майбутньої будови. Зробити його можна самостійно або звернутися до архітектора.
  3. Отримання будівельного паспорта у відділі архітектури.
  4. Складається повідомлення про початок робіт і направляється в архітектурно-будівельну інспекцію. Даний крок і є етапом отримання дозволу на будівництво.
  5. Розробка технічного паспорта сертифікованим інженером.
  6. Реєструється декларація про введення в експлуатацію архітектурно-будівельної інспекцією.
Після всіх зазначених дій, залишиться лише зареєструвати право власності на розширений об'єкт. Тільки в такому випадку власник отримає повний перелік прав і обов'язків щодо прибудови.
Для будинків від 300 до 500 кв.м додається ще один етап, після отримання технічного паспорта - укладення договору на участь в інфраструктурі міста чи села.

Як узаконити прибудову до багатоквартирного будинку?

Узаконити самовільну прибудову до багатоквартирного будинку по повній процедурі оформлення, на практиці, неможливо (нижче буде описана процедура). Виною всьому законодавчі обмеження.
Суть в тому, що прибудинкова територія є власністю всіх мешканців. Виділити якусь ділянку в приватне володіння не вийде. На практиці, часто узаконення прибудов на перших поверхах проводиться вже за фактом їх будівництва. Тобто, спочатку об'єкт споруджується, а потім узаконюється.
Процедура, в теорії, виглядає наступним чином:
  • отримання згоди сусідів;
  • отримання містобудівних умов і обмежень (цей етап неможливо пройти, так як згідно з будівельними нормами не можна міняти фасад в одній частині будинку, зміна повинні носити системний характер по всьому будинку (п. 8.14 ДБН В.3.2-2009) та ін. причинами;
  • оформлення документів на землю (проходження цього етапу неможливо, так як вся прибудинкова територія знаходиться в користуванні у всіх власників квартир);
  • розробка проекту;
  • реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт;
  • розробка технічного паспорта;
  • реєстрація декларації про готовність об'єкта до експлуатації;
  • державна реєстрація права власності.
Попередній індивідуальний аналіз нашими фахівцями конкретної ситуації дасть можливість правильно оцінити перспективу реалізації планів замовника, що в підсумку позбавить його від складнощів самостійному зведенні прибудови, а також допоможе в разі вже зведеної прибудови, знайти варіант рішення.

Як узаконити прибудову балкона?

В цілому, процедура зведення балкона і пов'язані з цим проблеми, практично ідентичні згаданим вище правилам узаконення прибудов до багатоквартирного будинку.Узаконити балкон як і іншу прибудову до квартири на першому поверсі, за повною процедурою оформлення неможливо.
Втім є і одна істотна відмінність - необхідність переоформлення землі в особисту власність підпадає (за винятком випадків, коли балкон буде розташовуватися на ділянці).
На практиці, найчастіше балкон спочатку зводиться, а потім вже по факту відбувається його легалізація.
За повною процедурою оформлення необхідно (в теорії, так як на практиці вона не можна реалізувати):
  • отримати згоду сусідів;
  • отримати містобудівні умови і обмеження;
  • розробити проект;
  • провести реєстрацію повідомлення про початок будівництва;
  • розробити технічний паспорт;
  • зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації;
  • провести державну реєстрацію права власності.
У разі якщо Ви вже прибудували балкон, доручіть нашим фахівцям провести аналіз ситуації для того, щоб можна було визначити можливість оформлення документів.
Якщо Ви ще не проводили роботи, зв'яжіться з нами для консультації, щоб дізнатися підводні камені зведення прибудови.

Узаконити вже побудовану прибудову

Вище, в розділі "як узаконити прибудову" згадувалася інформація про це, але ми вирішили продублювати цю інформацію додатково і тут.
З практики будівництва досить часто прибудова до приватного будинку або квартири спочатку зводиться, а тільки потім виникає питання про її оформленні. В такому випадку необхідно узаконити прибудову, виконавши ряд дій.
Якщо будівництво здійснено до 09.04.2015 року, то узаконити самовільну прибудову до приватного будинку в Україні можна в рамках програми будівельної амністії. У 2024 потрібно буде виконати наступні дії:
  • звернутися до інженера і розробити технічний паспорт. Спеціаліст повинен мати відповідну кваліфікацію;
  • розробити з інженером, що має кваліфікацію, технічний звіт, в разі якщо загальна площа будівель становить від 100 кв.м .;
  • зареєструвати декларацію про введення в експлуатацію;
  • зареєструвати право власності в установленому законом порядку.
Якщо ж будівництво було здійснено пізніше, то узаконити прибудову до будинку можна буде оформити тільки в загальному порядку.
Закон України допускає зведення прибудов до приватних будинків. Процедура реєстрації таких реконструкцій буде залежати від ряду факторів, таких як наявність права власності на землю, періоду, коли роботи були здійснені, площі будівлі, його призначення та інших моментів.
Компанія DOZVIL пропонує повний перелік послуг з узаконення прибудов, починаючи від консультування і аналізу ситуації і закінчуючи досягненням практичного результату - отриманням на руки документів про право власності на розширений об'єкт.