10516

Як узаконити реконструкцію нежитлового приміщення в 2024 році?

10516
Як узаконити реконструкцію нежитлового приміщення в 2024 році?
Реконструкція нежитлового приміщення - це масштабні будівельні роботи, під час яких порушені несучі стіни. Чим же реконструкція відрізняється від перепланування? Як виглядає процедура оформлення реконструкції нежитлового приміщення і які документи необхідні для неї? Ціна оформлення реконструкції в Україні та її актуальність? На всі ці питання Ви зможете отримати відповідь з цієї статті.

Яка різниця між переплануванням та реконструкцією нежитлового приміщення?

Перш, ніж почати будівельні роботи в нежитловому приміщенні, слід визначити, до якого типу вони відносяться. Якщо була проведена реконструкція або перепланування (різниця між ними полягає як в масштабах виконання робіт, так і в процедурі оформлення документів), по закінченню будівельних робіт слід узаконити процедуру.
Головні відмінності перепланування від реконструкції:
  • При проведенні перепланування не передбачено втручання в несучі стіни, тому оформляти дозвіл на будівництво не потрібно. По закінченню робіт необхідно привести документацію в порядок, відповідно до вибраних змін.
  • Під час реконструкції проводяться будівельні роботи з втручанням в несучі та огороджувальні конструкції, а також інженерні мережі, можлива зміна функціонального призначення або збільшення геометричних форм приміщення. Для всіх цих робіт потрібна дозвільна документація на будівництво.

Як оформити реконструкцію нежитлового приміщення?

Оформлення реконструкції нежитлового приміщення виконується, відповідно до загальної процедури Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Покрокова інструкція процедури оформлення реконструкції:
  1. Розробка проекту архітектором.
  2. Отримання документів про авторський та технічний нагляд.
  3. Реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт в Державній архітектурно-будівельній інспекції (далі ДАБІ).
  4. Розробка технічного паспорту на нежитлове приміщення сертифікованим інженером.
  5. Реєстрація декларації про готовність об'єкта до експлуатації в ДАБІ.
  6. Реєстрація права власності на нежитлове приміщення в Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно та отримання виписки з реєстру.
В цілому, процедура оформлення реконструкції нежитлового приміщення полягає в отриманні дозвільної документації, а також в разі оформлення будівництва нового об'єкта.

Які документи потрібні для оформлення реконструкції?

Для оформлення реконструкції нежитлового приміщення документи слід підготувати заздалегідь. Перелік основних документів:
  • Документи про право власності на нежитлове приміщення.
  • Технічний паспорт на нежитлове приміщення до реконструкції (при наявності).
  • Для фізичних осіб потрібна наявність ідентифікаційного коду та паспорта для всіх співвласників.
  • Для юридичних осіб слід підготувати пакет установчих документів.
Якщо нежитлове приміщення має кілька співвласників, оформлення реконструкції можливо тільки за взаємною згодою та участю всіх співвласників. При незгоді одного з співвласників нежитлового приміщення або його недоступності (наприклад, при його перебуванні за кордоном і неможливості зробити довіреність), питання можна вирішити тільки в судовому порядку.

Вартість оформлення реконструкції

Хочете знати, скільки коштує оформлення реконструкції нежитлового приміщення? На остаточну вартість впливають різні чинники. Ціна формується виходячи з:
  • місця розташування приміщення (знаходиться в м.Києві або Київській області);
  • загальної площі нежитлового приміщення;
  • типу будівлі, де знаходиться приміщення (панельне, монолітно-каркасне і т.д.);
  • які роботи були проведені під час реконструкції, чи відповідають вони будівельним нормам;
  • чи є в наявності технічна документація.
Терміни оформлення залежать від розташування об'єкта: для Київської області від 3 місяців, для Києва від 6 місяців.

Чи потрібно узаконювати реконструкцію нежитлового приміщення?


Узаконити реконструкцію нежитлового приміщення слід в обов'язковому порядку, так як за самовільно проведені будівельні роботи передбачені штрафи на законодавчому рівні. Для громадян (фізичних осіб) мінімальний розмір штрафу, передбачений за порушення вимог законодавства і будівельних норм, дорівнює від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів. При повторних порушеннях можна заплатити вже від 100 мінімумів доходів. Набагато вище штрафи за виконання будівельних робіт без подання повідомлення про їх початок, при експлуатації об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.
Для фізичних осіб підприємців та юридичних осіб передбачений мінімальний розмір штрафу за проведення будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання в розмірі 36 прожиткових мінімумів. Для інших порушень, при яких відсутні правильно оформлені документи і не отримані відповідні дозволи, штраф значно більший.
Без правильно оформлених документів на нежитлове приміщення його неможливо:
  • продати;
  • подарувати;
  • обміняти;
  • здати в оренду;
  • успадковувати.
Будь-які роботи з реконструкції нежитлового приміщення виконуються зі зміною його площі, тому інформація в правовстановлюючих документах буде неактуальною та не відповідатиме фактичному плануванню приміщення. При виконанні вимірів з технічної інвентаризації та оформленні техпаспорта цю невідповідність буде видно відразу, оскільки техпаспорти на сьогоднішній день є дійсними протягом року і старі (з плануванням до реконструкції) вже є недійсними.

Узаконити реконструкцію нежитлового приміщення з DOZVIL

Фахівці юридичної компанії DOZVIL нададуть допомогу з узаконення реконструкції нежитлового приміщення та вирішенні будь-яких питань з нерухомістю.
Головні переваги компанії:
  • проведення безкоштовної консультації;
  • укладення договору на надання послуг;
  • можливість оплачувати частинами;
  • отримання документів під ключ і з гарантією.
Потрібно терміново підготувати документи для узаконення реконструкції нежитлового приміщення? Замовляйте безкоштовну консультацію прямо зараз! Нам важлива довіра кожного клієнта, адже ми націлені на довгострокове співробітництво!