12350
Що таке самовільне будівництво в 2024 році?
12350
Зміст
Зведення будь-якої будівлі повинно бути погоджено з відповідними органами, які видають дозвільні документи на будівництво, а потім і на введення його в експлуатацію. Якщо таких немає, то об'єкт переходить в статус самобуду, тобто нелегальної споруди. До таких об'єктів найчастіше відносяться: житлові будинки, прибудови до будинку та господарські споруди, нежитлові споруди і т.д.
Закон про самобуд, який регулює основні питання процедури оформлення таких об'єктів - "Про регулювання містобудівної діяльності" № 3038-VI від 17.02.2011 року.
Узаконення самобуду відбувається різними способами, і в залежності від об'єкта існує кілька процедур оформлення:
- Будинки, зведені до 05.08.1992 року - не мають обмежень по площі, не вимагають введення в експлуатацію, на них можна відразу реєструвати право власності.
- Будинки з площею до 300 м2, і прибудови до них, зведені після 05.08.1992 року і до 09.04.2015 року - підпадають під спрощену процедуру оформлення "будівельну амністію".
- Будинки з площею до 500 м2, і прибудови до них, споруджені з 09.04.2015 року і до сьогоднішнього моменту - на такі об'єкти поширюється загальна процедура оформлення.
- Будинки з площею понад 500 м2, а також нежитлові споруди СС1 класу наслідків зведені після 05.08.1992 року - також оформляються за загальною процедурою, але сама процедура відрізняється від оформлення будинків до 500 м2.
Якщо на вашій земельній ділянці є такі споруди і необхідно оформити самобуд, звертайтеся з цією послугою в юридичну компанію DOZVIL.
Як узаконити самобуд?
Легалізувати самобуд можливо, однак для цього потрібно зібрати пакет документів. Для кожного виду об’єкта оформлення дозвільної документації включає відповідні етапи:
1. Будинки, побудовані до 1992 року:
- розробка технічного паспорту;
- реєстрація права власності в державному реєстрі.
2. Будинки до 300 м2, побудовані в період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року:
- розробка технічного паспорту;
- розробка технічного висновку про обстеження (якщо господарські споруди перевищують 100 м2);
- реєстрація декларації про готовність будинку до експлуатації;
- реєстрація права власності.
3. Будинки до 500 м2, побудовані після 09 квітня 2015 року:
- розробка топографічної зйомки 1:500;
- розробка ескізу намірів про будівництво;
- отримання будівельного паспорту;
- реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт;
- розробка технічного паспорту;
- укладення договору та оплата пайової участі (для будинків, що понад 300 м2);
- реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації;
- реєстрація права власності.
4. Будинки понад 500 м2, а також нежитлові будівлі і споруди СС1 класу відповідальності, побудовані після 05 серпня 1992 року:
- розробка топографічної зйомки 1:500;
- отримання містобудівних умов та обмежень;
- розробка проекта будівництва;
- оформлення документів про авторський та технічний нагляд;
- реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт;
- розробка технічного паспорту;
- укладення договору та оплата пайової участі;
- реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації;
- реєстрація права власності.
Щоб легалізувати самобуд, пропонуємо звернутися до юридичної компанії DOZVIL. Ми узаконимо самобуд в найкоротший термін.
Навіщо узаконювати самовільне будівництво?
Самовільна споруда, через відсутність документів - є незаконною будовою. Її експлуатація - відноситься до порушень. Саме тому слід вчасно оформити дозвільні документи на будівництво і зареєструвати право власності на самобуд. До об'єктів на земельній ділянці, які відносяться до самобуду, існує ряд обмежень:
- Самобуд неможливо продати, подарувати або успадкувати. Також не можна використовувати під заставу, кредит або офіційну здачу в оренду. Це виходить з того, що без оформлених документів про право власності, згідно з нормами чинного законодавства, не є власником цього об'єкта.
- Проведення комунікацій в самобуд на будівельній ділянці вимагає наявності дозвільної документації на будівництво і готовності об'єкта до експлуатації. В іншому випадку укласти договори на підключення комунікацій (газу, води чи електрики) неможливо.
- Власник може понести відповідальність за порушення законодавства. Сюди відносяться штрафи за самовільне будівництво об'єкта і його експлуатацію, встановлені в законодавчому порядку. Для фізичних осіб розмір стягнень починається від п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а фізичних осіб-підприємців і юридичних осіб мінімальний штраф - від двадцяти прожиткових мінімумів.
- Такі організації як - Департамент архітектури та містобудування, Благоустрій і Державна архітектурно-будівельна інспекція, можуть винести попередження за самовільне будівництво перед тим, як призначити штраф. Якщо власник навіть після повідомлення і оплати штрафу не хоче подавати документи на узаконення будови, тоді його можуть знести в примусовому порядку.
Які документи потрібні для оформлення самобуду?
Для процедури узаконення об'єкта існує перелік документів, який необхідно підготувати перед подачею до відповідних органів. Власник повинен зібрати всі наявні у нього документи. Якщо є співвласники, то їх документи теж будуть потрібні.
Основні документи для узаконення самовільної забудови, які знадобляться від власника включають:
- Паспорт та ідентифікаційний код всіх співвласників ділянки.
- Правовстановлюючі документи на землю.
- Правовстановлюючі документи на об'єкт (при реконструкції).
Всі додаткові документи для легалізації самобуду, які можуть знадобитися в процесі узаконення об'єкта самовільного будівництва, Вам допоможе підготувати юридична компанія DOZVIL.
Що не є самобудом в Україні?
В Україні не потрібне отримання дозволу на будівництво об'єктів у випадках:
- При внутрішньому переплануванні на об'єкті, що не передбачає втручання в несучі стіни, якщо при цьому не порушуються будівельні норми.
- При зведенні на земельних ділянках тимчасових конструкцій без фундаменту: річного душа, теплиць, гаражів, навісів, а також колодязів, туалетів, басейнів, воріт, терас і т.д.
- Якщо сам об'єкт, або прибудова до нього була зведена до 05.08.1992 р. Такі об'єкти не потребують отримання дозвільних документів на будівництво, а також не підлягають подальшому введенню в експлуатацію.
Скільки коштує узаконити самобуд в 2024 році?
Щоб на земельній ділянці легалізувати самобуд, можна зібрати необхідну документацію і пройти всі етапи оформлення самостійно, або відразу зверніться до фахівців. Одним з основних питань, є ціна за оформлення. Вартість послуг з оформлення самобуду формується для кожного об'єкта індивідуально і залежить від різних чинників:
- розташування будівельної дільниці;
- площа будівлі, яке потрібно узаконити;
- в якому році було побудовано споруду;
- чи є документи на землю;
- наявності технічної документації.
Узаконення самобуду - це нелегкий шлях законного отримання права власності на об'єкт. Однак після отримання всіх документів, Ви, можете не турбуватися про знесення побудованої будови і розпоряджатися нею в повній мірі та без обмежень.
Які штрафи за незаконне будівництво?
Згідно з нормами законодавства України, порушення будівельного законодавства тягне за собою виплату грошових компенсацій, які відрізняються для звичайних громадян, підприємців і підприємств. У першому випадку штраф за самовільне будівництво будинку передбачений Кодексом про адміністративні правопорушення України, а в другому - окремим законом України.
Штраф за самовільне будівництво ще нараховується залежно від виду порушення норм. Наприклад, для фізичних осіб початковий штраф буде дорівнювати п'ятдесяти мінімумів доходів громадян, а ось за повторне порушення доведеться заплатити мінімум сто доходів.
Якщо штрафи ДАБІ за самовільне будівництво не будуть сплачені взагалі, тоді споруду можуть знести, а витрати на це будуть стягнуті з власника. Штрафні санкції не накладаються в разі добровільної реєстрації самовільно збудованих будинків.
Якщо Ви хочете на законних підставах використовувати споруду на своїй земельній ділянці, пропонуємо звернутися за послугою оформлення самобуду в юридичну компанію DOZVIL.
Відео відгуки про нас
Відео відгуки про нас