64525

Які документи потрібні для будівництва будинку в 2024 році?

64525
Які документи потрібні для будівництва будинку в 2024 році?
В Україні жодне будівництво не починається без відповідного дозволу. Право почати будівельні роботи надається замовнику або підряднику лише після повідомлення (раніше - декларація) про початок будівельних робіт.
Повідомлення - є дозволом на проведення робіт, але перед подачею його на реєстрацію в архітектурно-будівельну інспекцію, необхідно спершу підготувати пакет документів. Детальніше про те, які взагалі дозвільні документи будуть необхідні, описано нижче.
З чого почати будувати будинок? З отримання дозволу на будівництво. Адже побудований будинок без дозволу і з порушеннями правил і норм, вважається самобудом.
Крім того, є ризики. По-перше, при оформленні будови, власника може чекати штраф. По-друге, не знаючи умов і обмежень щодо забудови ділянки і своєчасно не підготувавши документи на будівництво приватного будинку, замовник може зіткнутися з проблемами при введенні будинку в експлуатацію.
Щоб будівництво стало законним, слід пройти весь процес і підготувати документи:
● паспорт та ідентифікаційний код (для всіх співвласників земельної ділянки);
●  документи про право власності на землю;
●  документи про право власності на будинок (при реконструкції будинку або прибудові до нього);
●  викопіювання з генерального плану території або топографічну зйомку 1: 500 (якщо загальна площа будинку не перевищує 500 кв.м) або містобудівні умови і обмеження забудови ділянки (якщо загальна площа будинку перевищує 500 кв.м);
● ескіз намірів забудови ділянки і будівельний паспорт (якщо загальна площа будинку не перевищує 500 кв.м) або проект архітектора і документи по авторському та технічному нагляду (якщо загальна площа будинку перевищує 500 кв.м);
● зареєструвати в архітектурно-будівельній інспекції - повідомлення про початок будівельних робіт.

Як отримати дозвіл на будівництво?

Як оформити дозвіл на будівництво будинку на своїй ділянці? Процедура складається з декількох етапів. І треба знати про те, що є кілька процедур оформлення, які нічим не відрізняються для житлового, садового або дачного будинку.
Існує 2 процедури оформлення:
1.  Для будинків із загальною площею до 500 кв.м. Готують викопіювання з генерального плану території або топографічну зйомку 1: 500, ескіз намірів забудови ділянки, будівельний паспорт і повідомлення про початок будівельних робіт.
2. Для будинків із загальною площею, яка перевищує 500 кв.м. потрібні містобудівні умови і обмеження забудови ділянки, проект архітектора, документи по авторському та технічному нагляду і повідомлення про початок будівельних робіт.

Які етапи оформлення дозволу? Куди звернутися?

Для будинків із загальною площею до 500 кв.м.

Щоб почати будівництво будинку на своїй ділянці, із загальною площею до 500 кв.м. на території міста Києва - оформлення починається з геодезиста. Він проведе заміри ділянки та розробить топографічну зйомку, щоб відобразити план місцевості з усією інформацією про неї, включаючи відстані між межами земельної ділянки і об'єктами, розміщеними на ній. Для будинків в Київській області необхідно отримати в органах місцевої влади - викопіювання з генерального плану території.
Потім необхідно розробити ескіз намірів забудови земельної ділянки, в якому буде відображена посадка будинку на ділянці, планування і зовнішній вигляд фасаду будинку. Для розробки ескізу можна звернутися до архітектора або виконати самостійно.
Далі, топографічна зйомка або викопіювання з генерального плану території подається до відділу районної архітектури (якщо будівництво намічається в Київській обл.) Або в Департамент містобудування та архітектури міста Києва (якщо будується в столиці). Це робиться для отримання будівельного паспорта. Видача будівельного паспорта означає, що будинок відповідає будівельним нормам. Також він необхідний для заповнення вихідних даних в повідомлення про початок будівельних робіт.
Тепер на підставі всіх вищезазначених документів, можна заповнити повідомлення про початок будівельних робіт та подати його на реєстрацію в архітектурно-будівельну інспекцію.

Для будинків із загальною площею перевищує 500 кв.м.

Для початку будівництва будинку з площею понад 500 кв.м, також потрібно буде розробити топографічну зйомку у геодезиста.
Потім бажано розробити містобудівний розрахунок або передпроектні пропозиції. Для цього необхідно звернутися до архітектора.
Наступним етапом буде звернення в місцевий відділ архітектури, для отримання документа - Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки. Незважаючи на те, що подачу містобудівного розрахунку як обов'язкового документа - скасували, він або передпроектні пропозиції все ж можуть знадобиться при оформленні містобудівних умов і обмежень.
Тепер необхідно знову звертатися до архітектора, для розробки проекту будівництва будинку, на підставі отриманих у відділі архітектури містобудівних умов і обмежень. Разом з проектом, знадобляться документи про авторський (видаються архітектором) і технічний нагляд (видаються інженером з технічного нагляду).
У висновку, на підставі всіх вищезазначених документів, можна заповнити повідомлення про початок будівельних робіт та подати його на реєстрацію в архітектурно-будівельну інспекцію. При реєстрації, присвоєні номер і серія документа будуть внесені до Реєстру дозвільних документів, в якому фіксуються всі нові об'єкти будівництва України.
Основні групи нормативних документів для початку будівництва

Які документи потрібні для будівництва приватного будинку на своїй ділянці, для встановлення вимог до будівництва і регулювання всіх процесів в цій сфері?

Необхідно орієнтуватися на ключові документи для будівництва будинку:
● Закон України № 3038-VI від 2011 г. «Про регулювання Містобудівної діяльності», який встановлює всі основні процедури з оформлення будівництва.
● Постанова Кабінету міністрів України № 466 від 13.04.2011 р «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» в якому описуються всі процеси по отриманню дозволу на будівництво.

Скільки коштує дозвіл на будівництво приватного будинку в Україні?

1.   Яка вартість дозволу на будівництво? В середньому вона становить від 8 тис. грн. і вище.
2.    Від чого залежить вартість дозволу на будівництво? По-перше, дозвіл на будівництво приватного будинку, ціна залежить від того, що саме входить в комплекс послуг (включаючи докладну консультацію, підготовку пакета документів і звернення в усі необхідні державні органи для оформлення дозволу). По-друге, на формування вартості впливають і інші фактори - місце розташування земельної ділянки (м. Київ або Київська область), загальна площа будинку який планується будуватися, планування господарських будівель і їх загальна площа, та ін.

Що можна будувати на садовій ділянці в Україні?

Існує три основних види цільового призначення земельних ділянок, які використовуються для будівництва будинків:
-    для індивідуального житлового будівництва,
-    для дачного будівництва,
-    для садівництва.
Якщо цільове призначення ділянки - для дачного будівництва, то його власник, після того як отримає дозвіл на будівництво на дачній ділянці, може побудувати на такій ділянці житловий будинок - для використання протягом року з метою позаміського відпочинку.
На землі під індивідуальне житлове будівництво - можна побудувати будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень. Різниця індивідуального житлового та дачного будинку, тільки в категорії земельних ділянок.
На ділянці для садівництва, його власник може побудувати будинок для літнього (сезонного) використання, в якому відсутня житлова площа, є тільки основна і допоміжна. Тобто садовий будинок вважається нежилою будівлею, при цьому, цей будинок нічим не відрізняється від індивідуального житлового або дачного, просто в ньому не можна прописуватися.
Правила забудови дачної ділянки, не відрізняється від житлового. Можна побудувати:
1.  Будинок, як правило до 500 кв.м., висотністю в два поверхи без урахування мансардного поверху (в разі перевищення 500 кв.м або поверховості, необхідно проходити більш складну процедуру оформлення, описану вище);
2. Господарські будівлі, які належать до дому (гостьовий будинок, гараж,сарай, лазня і т.д.);
Будівництво на ділянці для садівництва, відрізняється від житлового та дачного, тільки якщо в статуті садового товариства немає певних обмежень по площі або висотності забудови ділянки.

Норми будівництва приватного будинку в Україні

При будівництві будинку на своїй ділянці, слід витримувати норми будівництва в приватному секторі в Україні, які визначають умови і обмеження по забудові території.
Нормативи з будівництва приватного будинку прописані в державних будівельних нормах і будівельному паспорті (для будинків до 500 кв.м.), а також в містобудівні умови і обмеження по забудові ділянки (для будинків більше 500 кв.м).
На підставі документів, виданих відділом архітектури та містобудування, в подальшому і буде заповнюватись повідомлення про початок будівельних робіт по будівництву вашого будинку.

Що таке ДБН?

Ця абревіатура розшифровується як «Державнi   будiвельнi норми » Це нормативні акти, правила забудови земельної ділянки для ремонтно-будівельної галузі держави і норми будівництва в приватному секторі України.
Основні ДБНи, які використовуються при будівництві будинків:
●   Державні будівельні норми - ДБН (ДБН) Б.2.2-12: 2019 р. «Планування і забудова територій» - вступають в силу з 01.10.2019 р. на заміну попередньому ДБН Б.2.2-12: 2018 р. (Описують основні вимоги до розташування будинків на ділянці і інше).
● Державні будівельні норми - ДБН (ДБН) В.2.2-15-2005р. «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення" - вступили в силу з 01.01.2006 р. (Встановлюють норми при новому будівництві та реконструкції будинків).
● Державні будівельні норми - ДБН (ДБН) В.3.2-2-2009 «Планування і забудова територій» - вступили в силу з 01.01.2010 р. (Описують додаткові норми і вимоги при реконструкції будинків).

Норми відступу від меж ділянки

Кожен об'єкт на ділянці повинен бути розташований у відповідності з будівельними, пожежними та санітарними нормами.
Якщо матеріал для споруди обирають самостійно, то питання скільки відступити від сусідського паркану регулюють будівельні норми при узгодженні з відділом архітектури.
Допустима відстань від будівель до паркану - відступ від житлового будинку до паркану на відстані не менше 3 м (в разі реконструкції існуючого будинку не менше 1 м). Воно повинно складати не менше 5 м, якщо огорожа виходить на проїжджу частину, але вона не повинна виступати за червону лінію вулиці. Дозволена правилами відстань між сусідніми будинками становить 6-15 м. Чому такий широкий розкид? Він пояснюється матеріалом, з якого побудовані будинки і інших будівель, а також дотриманням вимог органів місцевого самоврядування та протипожежних норм.
Ці та інші відстані не суворо фіксовані, і можуть змінюватися в бік збільшення. У кожному регіоні свої правила установки огороджувальних конструкцій. Тому правила розміщення будинку на ділянці носять рекомендаційний характер.

Що може завадити отримати документи на будівництво?

В цілому на можливість і термін видачі дозволу на будівництво, можуть вплинути деякі моменти, основними з яких є:
Відсутній генеральний план території. У цьому випадку неможливо отримати будівельний паспорт і продовжувати оформлення повідомлення про початок будівельних робіт на будинок.
Обмеження забудови земельної ділянки, на якій планується будівництво приватного будинку. Наявність в генеральному плані території таких обмежень також стане перешкодою отримання документів на будівництво.
Заплановано будівництво будинку з порушенням будівельних норм.
Відсутній правовстановлюючий документ за землю.
Невідповідність цільового призначення ділянки на будівництво будинку. Призначення як правило повинно бути під забудову індивідуального житлового будинку або під садівництво.
У разі необхідності, професійну допомогу на всіх етапах оформлення будинку, Вам надасть сервіс по оформленню нерухомості DOZVIL:
- 12 років досвіду.
- Сертифіковані спеціалісти.
- 100% гарантія.
- Укладання договору.
-  Супровід на всіх етапах і видах будівництва.